Veselja ili ti proslave su vijekovni sinonim za sav narod srpskog porijekla. Ni prirodna evolucija i prihvatanje tuđih običaja nisu uspjeli da poremete Srbina da proslavlja određene datume. Zapad nam je perfidno ukinuo odlaske u vojsku da bi nas osakatio u borbenim i disciplinskim sposobnistima, ali uprkos tome nismo dozvolili da proslave ispaštaju, pa smo onda izmisli proslavu 18-tog rođendana ili ti ponuljestva.
U prvobitnim načinama slavlja, šator je igrao glavnu ulogu. Kako je vrijeme prolazilo i kako se Srbin sve više odricao opanka, tako su i šatorski uslovi odjednom postali jako teško podnošljivi većini Srba… Sad smo već u evoluciji i svadbene dekoracije. Nekada su veselja finansijski koštala kao danas sama dekoracija. U doba vještačke inteligencije i fotošopa bacati pare na dekoraciju je jako nisko intelektualno. Slika je svakako veća vječnost od trenutka, ako izuzmemo prvi poljubac i vođenje ljubavi.
Koje su prednosti i mane svadbenog salona, a koje šatora:
Prednosti svadbenog salona: Jedna od glavnih prednosti svadbenog salona su te što domaćin ne mora da razmišlja o vremenskim prilika. Dolaskom svadbenih salona domaćin, odnosno organizator slavlja je dobio mogućnost da sve detalje vezane za slavlje dogovori sa vlasnikom salona. Tako da ima mogućnost da u jednu ruku bude gost samom sebi, bar što se priprema veselja tiče.
Mane svadbenog salona su prije svega finansijska isplativost, tu vam i sam vazduh naplate, što je sasvim legitivno. Jedna od glavnih mana svadbenog salona je ograničenost u pozivnicama, ponekad domaćin nije u mogućnostima da pozove familiju posle trećeg koljena. Svadbeni salon zahtjeva pojačanu bontonsku kulturu, ponekad budi ukočenost kod gostiju. Svadbeni salon nema mogućnost da se pijani ujko kači o konstrukciju šatora. Svadbeni salon nema mogućnost da pijani striko pređe preko “ceste” i legne u svojoj kući. Isto tako nema mogućnost da se prašina digne od kola i da se ujutru komentariše prljava obuća…
Mane veselja pod šatorom: Moguća oluja.
Prednosti veselja pod šatarom.
- Pijani striko može da pređe preko ceste i zalegne
- Pijani ujko može da kači o konstrukciju šatora
- Gazdrarica može da povede kolo na “sred ceste” i upiše sebe u vječna pominjanja.
- Igranje kola po pljusku, što je isto tema za uspomenu.
- Veselje pod šatorom je držalo čuvene “maje” živim. Maje su jedina nevladina organizacija koja nije zajebala državu, a radila je na održavanju tradicionalog duha.
- Muzika može domaćina da isprati do kreveta.
- Jedinstvo i druženje…
- Broj pozivnica je neograničen. Možete da zovete i neprijatelja.
- …
Ne treba biti puno pametan pa zaključiti da je svadbeni salon “upolovio” emotivne naboje i namazano uvukao Srbe u neke aristokratso-depresivne navike, što svakako nije urođenost srpskog naroda. Srbi su stočarski narod. Tako da “cika i vriska” na veseljima u jednu ruku je svakako genetska kultura, a ne “seljakluk” kao što ga “moderna” omladina klasifikuje. Da se omladina pita, vjerujemo da bi i babu i đeda ukinuli na sopstvenim stadbama, a doveli Desingericu da mladu tuče po goloj guzici prljavom patikom.
Mislimo da bi se i tetke i čiče složile sa nama, a možda i prije koje vole potajnosti i čarolije samog mraka, posle šatorskog veselja.